Olga Tokarczuk- polska pisarka i noblistka

Posted on

Olga Tokarczuk to jedna z polskich pisarek, które dorobiły się sporej sławy. Jej dzieła są znane na całym świecie, a to przez to, że kilka lat temu autorka miała zaszczyt odebrać Nagrodę Nobla Literacką w Szwecji. To wydarzenie jest wielkim wyróżnieniem zarówno dla pisarki, jak i Polski. Obecnie dzieła pisarki są tłumaczone na wiele języków przez, co książki jej autorstwa można znaleźć nawet w Azji. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o pisarce oraz jej karierze.

Olga Tokarczuk- życie prywatne polskiej pisarki

Olga Tokarczuk to pisarka, która z wykształcenia jest psychologiem. Kształciła się ona na Uniwersytecie Warszawskim. Po zakończeniu studiów jednak nie chciała planować wieloletniej kariery w zawodzie terapeuty. W tym obszarze spędziła bardzo krótki okres czasu. Zdecydowała się na przekierowanie kariery na inne tory. Spędziła rok za granicą, gdzie pracowała przy sprzątaniu, natomiast potem zaczęła pisać książki. Początki wcale nie były łatwe, jednak pisarce się udało. Założyła ona rodzinę oraz urodziła syna. Krótko po jego narodzinach pisarka zdecydowała się na także na wydanie swojej pierwszej książki.

Olga Tokarczuk- twórczość pisarska, ważne dzieła

Olga Tokarczuk debiutowała już wiele lat temu. Początkowo nic nie zapowiadało, że osiągnie ona tak wielki sukces, jednak udało jej się to. Pisarka napisała “Bieguni”, czyli książkę, która zdobyła Literacką Nagrodę Nobla. Książka ta jest pisana w wyjątkowy sposób. Narracja nie jest tutaj ciągła. Rozdziały następujące po sobie nie są ze sobą ściśle powiązane. Warto wiedzieć, że Tokarczuk jest pisarką, która lubi w książkach opowiedzieć też coś o sobie. W Bieguni mówiła ona o swoich podróżach, o tym, co ją spotkała, a w książce “Czuła przewodniczka” opisała swoją mową, przy odbieraniu Nagrody Nobla. Kolejną książką, którą warto znać, są “Księgi Jakubowe”. Jest to dzieło, za które autorka otrzymała prestiżową nagrodę Nike. Warto zapoznać się także z pozostałymi dziełami autorki oraz śledzić jej dalsze losy i twórczość.